A peníze si vemte ze soukromého sektoru

6. prosince 2008 v 7:00 | mňau
Včera jsem byla na tiskové konferenci. Konala se na MŠMT, hlavním mluvčím byl pan ministr a jeho kolegové. Mluvilo se o Bílé knize terciárního vzdělávání. Což by měla být taková road map pro přípravu nového zákona o vyšším a vysokém školství.

Jednou z představ BK je, že vysoké školy budou krýt díry ve svých rozpočtech z části také ze soukromého sektoru. Tedy že prostě třeba technické obory se propojí s firmami, které jejich nápady a náměty nejen využijí, ale i zaplatí. Nejlíp ještě předtím, než je studenti a výzkumníci vymyslí, tedy že budou financovat výzkum a vývoj, protože se jim to hodí.

Jak se tenhle recept uplatní v případě humanitních oborů? Zeptal se novinář na tiskovce.

No, jak by se to uplatnilo, prostě úplně stejně. Tak jako je ekonomická nebo průmyslová poptávka po technických oborech, tak je společenská poptávka po humanitních oborech. (Parafrázuji odpověď pana náměstka R.)

Co konkrétně si pod tou společenskou poptávkou představit? (Parafrázuji dotaz jiného novináře.)

Přece třeba celá státní správa, ta čerpá z absolventů humanitních oborů. Čím víc jich bude a půjde do státní správy, tím víc budeme mít kvalitních úředníků. (Parafrázuji výrok ministra.)

Chápe to tu někdo? (Parafrázuji své vlastní pocity po oné odpovědi.)

Takže firmy si zaplatí výzkum v technických oborech. Tím se pomůže z privátní sféry krýt díry rozpočtů technických oborů. Jaká paralela je zde s tím, že státní správa bude zaměstnávat absolventy humanitních oborů?

Jaká?
Jaká?
Jaká sakra?

A jak to pomůže financovat humanitní obory?

Pan ministr je fešák, ale z těhle ministerských koláčků se mi udělalo zle. Ještě žiju. Politice a ouředníkům navzdory.
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama