Učím (se)

21. února 2009 v 23:48 | mňau
Odpovídá to jedné známé poučce..., ale o PR, marketingu, managementu, strategickém plánování, komunikaci, prezentačních dovednostech... jsem se toho nikdy nedověděla tolik, jako teď.

Učím. Dospělé lidi na vyšší odborné škole. Deňáky, tj. nedávné maturanty. A taky distančáky. Lidi, co už mají leta nebo pár let praxe. Nějaké. Někde. Životní i profesní zkušenosti.

Když jsem byla "vedoucí oddělení vnějších vztahů" nebo "tisková mluvčí", tak jsem se učila praxí. A bylo to neskutečně užitečné. Pořád jsem si říkala - a občas i kamarádům věčným studentům vysvětlovala - škola je na nic, dokud nejsi hozenej do vody, plavat se nenaučíš.

Teď mám pár let "plavání" za sebou. Řadu plaveckých stylů jsem okoukala, leccos vyzkoušela, párkrát si pořádně lokla, občas měla dojem, že se topím - a občas zase, že jsem mistr světa.

Teď žádnýho "tiskovýho" ani "vedoucího" nedělám. Neplavu. Vylezla jsem na pár měsíců z vody a jsem zvědavá, jak plavou jiní, tak koukám kolem sebe. Analyzuju své vlastní zkušenosti, porovnávám s jinými, vysvětluju příležitostně lidem, které to zajímá, jak začít "cíleně komunikovat". A čtu. Knížky a blogy různejch profíků z různejch koutů světa. Teď je na to čas - ten ve vodě nebyl.

A učím. Takže vytahuju na světlo, co je zasuté hluboko v hlavě, a snažím se udělat si co nejpřehlednější pořádek v tom, co často prakticky znám, umím, vyzkoušela jsem, ale zatím jsem nepotřebovala si to nějak hezky a logicky poskládat.

A zjištuju, že můj letošní kurz PR je mnohem komplexnější než ten loňský. Loni jsme hned probírali PR nástroje - jaké, kdy, jaká cílovka, jak používat. Spousta praktických příkladů, návodů a námětů.

Letos je to méně praktické, ale doufám, že smysluplnější. Najednou nejde nezmínit okolí PR. Nejde aspoň trochu času nevěnovat marketingu, strategickému plánování, hraničním disciplínám. Nejde mluvit o tiskové konferenci a nemluvit o dlouhodobých záměrech firmy.

Nevím, co si z letošního kurzu odnesou studenti. Možná nic moc, málokdo z nich bude pracovat v oblasti PR, je to pro ně spíš takovej doplněk vzdělání než profilový předmět. Ale já si z toho letos určitě odnesu hodně.
 


Komentáře

1 jwqcxbvs jwqcxbvs | E-mail | Web | 26. dubna 2009 v 9:36 | Reagovat

cekvId  <a href="http://keussdfchoad.com/">keussdfchoad</a>, [url=http://wpjetkcdwsjv.com/]wpjetkcdwsjv[/url], [link=http://bbfafntmlebx.com/]bbfafntmlebx[/link], http://bywgwgsfjgch.com/

2 uiomecpesqe uiomecpesqe | E-mail | Web | 4. května 2009 v 9:23 | Reagovat

U4imzZ  <a href="http://cwinsxgdfvdp.com/">cwinsxgdfvdp</a>, [url=http://pkdjwdgcbhub.com/]pkdjwdgcbhub[/url], [link=http://rxzyqhltxylg.com/]rxzyqhltxylg[/link], http://xhvkxvraggob.com/

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama