O koze

3. září 2009 v 21:40 | mňau
(věnováno našemu rodinnému herriotovi)

já vím, že je to normální, teda tím myslím běžný, ale stejně mi to přijde nenormální, teda spíš jako neobyčejný.

jakože dítě roste v mámě a pak se z ní vyloupne a je to člověk.


nebo že se v prsou bere mlíko.


moji blízcí vědí, že jsem zhruba v 12 - 15 letech byla majitelkou kozy. u té mě to nepřekvapovalo, že dává mlíko. prostě normálka. koza, stejně jako kráva, mléko dává.

ale že dávám mlíko já?

že z lidí tečou různý šťávičky, to mě jako nepřekvapuje. ale zrovna to mlíko, to mi přijde jako takovej malej velkej zázrak.

naše dítě už je o 100 procent kulatější a faldíčkovatější, než bylo po porodu. a to všecko z mlíka. z toho blbýho mlíka, komentovala to babička. ona mlíko nerada - nejen lidský, ale vůbec veškerý.

svojí kozu Terezu jsem musela dojit každý ráno a každý večer. ráno to za mě občas vzali naši, což jsem byla ráda, protože jsem nemusela vstávat tak brzo a vůbec, on to zas není takovej med, když to děláte furt pryč. ale večer, večer prostě jsem vzala kbelík, nejdřív nalít Tereze do žlabu spařenej šrot nebo nasypat vařený šlupky z brambor nebo kusy tvrdýho chleba. a nebo jabka, to milovala, jejej. padavky sebraný z celýho sadu. pak vemínko umejt a tahat, teda ani ne tak tahat, jako spíš rytmicky stisknout odshora dolů. střídavě jeden struk a druhej. taky neměla mlíko furt, ale až s kůzlatama a pak ještě po nich, když už se mladý odstavili, když se dojilo. pomalu ho ubývalo, až ho už bylo maličko a muselo se počkat na další kůzlata. jo a taky měla občas bolavý zatvrdlý vemeno. bože, až teď, když už je dávno na pravdě boží, s ní soucítím. to muselo bejt peklo.

úplně mě fascinuje, jak mi to přišlo normální s tou kozou. že se v koze prostě bere mlíko. a jaký mlíko, ňam ňam. hned po dojení se dalo lejt do krku, bylo teplý a mělo velkou vrstvu pěny, takže člověk měl mlíčný fousy málem na čele.

lidi, teď bych si s tou naší Terezou teprve rozuměla. zeptala bych se jí, jestli se taky někdy probudí v posteli plný mlíka. a jestli se jí automaticky spouští i z druhýho prsu, i když kůzle tahá jenom z jednoho. a taky, taky by mě zajímalo, jestli jí třeba začlo vemeno týct jenom proto, že kůzle začlo vedle ní v kočárku brečet. mně se to tuhle stalo v krámě při zkoušení šatů. prekérka!
 


Komentáře

1 Iva O. Iva O. | 4. září 2009 v 15:37 | Reagovat

S mlíkem fakt nevím, ale to že dítě napřed roste v břiše, pak vyleze a najednou je z něj třicetiletej mužskej to mi přijde nenormální doteď.

2 mau mau | 5. září 2009 v 15:45 | Reagovat

viď? mě fascinuje i že je z něj jenom čtyřměsíční mimino, natož třicetiletej mužskej : ))

3 vena vena | 8. září 2009 v 11:29 | Reagovat

No, Mau, třeba tě aspoň uklidní, že z vzteklítka snad třicetiletej mužskej nebude:-)))

4 dond dond | Web | 8. září 2009 v 23:23 | Reagovat

A no tak to doufam teda :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama